خريد موتور سيكلت خريد موتور سيكلت .

خريد موتور سيكلت

بررسي نكات بسيار مهم خريد موتور سيكلت ها

آيا قصد خريد يك موتور سيكلت را داريد ولي نميدانيد از كجا بايد شروع كنيد؟ بهترين موتور سيكلتي كه مي توانيد انتخاب كنيد كدام است؟ علاوه بر اين سوالات، شما بايد قبل از اينكه موتور مورد نظرتان را بخريد، چند سوال مهم و اساسي از خود بپرسيد. سوالاتي كه بايد قبل از خريد موتور سيكلت تهيه كنيد و عدم پاسخگويي به آن ها ممكن است سبب نارضايتي شما در آينده گردد.

ميتوان گفت بيشتر افراد نياز اساسي به خريد موتور سيكلت ندارند، اما امروزه مردم به خصوص جوان ها علاقه ي زيادي به خريد موتور نشان مي دهند. شايد شما نيز يكي از اين افراد باشيد. در اين شلوغي شهر ها و به دليل كمبود جاي پارك در بسياري از خيابان هاي پر رفت و آمد و وجود ترافيك زياد در سطح شهر برخي مردم ترجيح مي دهند با خريد يك موتور سيكلت خيال خود را از اين موضوع راحت كنند.

قبل از اينكه پول خود را صرف خريد موتور كنيد، و روي موتور بنشينيد و آزادانه نسيم را روي صورت خود حس كنيد، بايد چند نكته مهم را براي خود روشن كنيد.

نكات مهم خريد موتور سيكلت

آيا من يك سواركار باتجربه هستم؟

موتورسواري واقعا لذت بخش و سرگرم كننده است و اين موضوع غيرقابل انكار است. اما اگر به درستي از موتورسيكلت استفاده نكنيد و با بي ملاحظگي رانندگي كنيد مي تواند كشنده باشد. بنابراين شما بايد قبل از اينكه در فكر خريد هر نوعي از موتور باشيد، سعي كنيد مهارت ها و توانايي هاي خود را در موتور سواري ارزيابي كنيد. اگر تازه كار هستيد بايد راندن موتور را به خوبي ياد بگيريد. يا اگر مدت زيادي است كه از موتورسيكلت استفاده نكرده­ايد، بسيار ضروريست كه يك دوره آموزشي هر چند كوتاه ببينيد. و در آخر اگر گواهينامه نداريد بايد سريعا اقدام به گرفتن گواهينامه رانندگي كنيد.

قصد دارم براي چه كاري سوار موتور شوم؟

با توجه به نياز و انتظارات شما از خريد موتور سيكلت، بايد به خوبي تحقيق كرده و يك مدل مناسب براي خود بخريد. نوع موتورسواري شما تا حد زيادي جهان و سبك زندگي شما را بيان مي كند. بنابراين علاوه بر انتخاب موتورسيكلت براساس ويژگي هاي مكانيكي و عملكرد آن، بايد در نظر بگيريد شما در كجا و به چه منظوري از موتور استفاده خواهيد كرد.

اگر قصد شركت در مسابقات موتورسواري يا رشته هاي مختلف موتورسواري را نداريد، يك موتور راحت و معمولي براي خريد در نظر بگيريد. برخي افراد نيز مي خواهند با موتور به گردش يا سفر بروند، اغلب بازنشستگان اين كار را انجام مي دهند. اين افراد دوست دارند در سفر مناظر و طبيعت را تماشا كنند. در اين صورت موتور توريستي بسيار مناسب خواهد بود. بيشتر

موتور سيكلت ها در انواع مختلفي ارائه مي شوند و اين شما هستيد كه تصميم مي گيريد متناسب با نيازتان انتخاب خود را انجام دهيد.

چقدر بايد هزينه كنم؟

اينكه چقدر قرار است هزينه كنيد كاملا اختياري است. هر فردي با توجه به نوع موتوري كه در نظر دارد ممكن است مبالغ متفاوتي خرج كند. بسته به نوع موتوري كه انتخاب مي كنيد بايد انتظار داشته باشد حداقل(ارزون ترين موتور) تا حداكثر(قيمت گرون ترين موتور تو ايران) پرداخت كنيد.

نمايندگي هاي فروش موتورسيكلت، مانند نمايندگي هاي خريد خودرو مي توانند با اعمال روش هاي مختلف پرداخت به شما كمك بسياري كنند. همچنين مي توانند با توجه به نيازهاي شما، پيشنهادات خوبي براي خريد موتور مناسب داشته باشند.

يك موتور سيكلت قطعاتي هم دارد كه بايد براي خريد آن هزينه هايي كرد. قطعات موتور سيكلت شامل موارد زير هستند:

 • موتور
 • سيلندر
 • اگزوز
 • سرسيلندر
 • باك بنزين
 • زين
 • صفحه كلاج
 • شاسي
 • رادياتور

شما قبل از خريد موتور سيكلت حتما بايد اين قطعات و سلامت آن ها را بررسي كنيد. اگر تخصصي در اين زمينه نداريد مي توانيد به يك تعميرگاره مراجعه كرده و آن جا اين كار براي شما انجام شود. نمايندگي هاي نيز در اين زمينه مي توانند كمك زيادي به شما نمايند.

آيا واقعا نياز به خريد يك موتور جديد دارم؟

براي بسياري از موتورسواران، يك موتورسيكلت دست دوم گزينه مناسب تري است. مقرون به صرفه بودن موتورهاي دست دوم، مي توانند آنها را به انتخابي معقول تبديل كنند. دليلي وجود ندارد كه يك موتور بسيار گران قيمت بخريد. مي توانيد اندكي زمان صرف كرده تا موتوري با قيمت مناسبتر پيدا كنيد. مگر اين قصد داشته باشيد يك كلكسيوني از موتور سيكلت ها طراحي كنيد!

هر چند در صورتي كه قصد خريد موتور سيكلت دست دوم را داريد حتما براي بررسي سالم بودن آن به تعمير گاه هاي معتبر مراجعه نماييد و بررسي هاي تخصصي را درباره آن ها تحقيق نماييد.

در نهايت تصميم گيرنده اصلي خود شما هستيد كه بايد بررسي كنيد آيا خريد موتور سيكلت لازم است يا نه!

آيا اين موتور مناسب من است؟

در هنگام خريد موتور سيكلت، نوع و فيزيك بدني خود را در نظر بگيريد. هنگامي كه موتور كاملا در حالت ايستاده است روي صندلي موتور بنشينيد و هر دو پاي خود را روي زمين بگذاريد. اگر پاهايتان به زمين نرسد به اين معناست كه موتور براي شما كمي بلند است. به علاوه اگر اولين بار است كه موتور ميخريد و تا به حال سرعت بالا را تجربه نكرده­ايد، موتورهايي با سرعت بسيار بالا را فراموش كنيد.

البته اين نكات برخي مواردي بود كه بايد در نظر بگيريد و قطعا اگر مي خواهيد يك موتور خوب سوار شويد قطعا بايد از افرادي كه در اين زمينه متخصص هست كمك بگيريد و اطلاعات لازم را درباره موتور سيكلت مدنظرتان دريافت نماييد.

همچنين اگر قصد خريد يك موتور براي حمل و نقل و استفاده ي روزانه را داريد، بهتر است به موتورهاي معمولي و استاندارد فكر كنيد. اگر شما در رفت و آمدهاي طولاني هستيد انتخاب منطقي بعدي كروزر است. اگر قصد مسافرت با موتور خود را داريد، يك زير مجموعه به نام sport touring وجود دارد كه مناسب است. اگر عمدتا بخواهيد در مسيرها و جاده هاي پر پيچ و خم موتورسواري كنيد، بهترين انتخاب موتور اسپرت است.

خريد موتور سيكلت

 

چه چيز ديگري نياز دارم؟

قبل از اينكه شروع به رانندگي كنيد، نياز به يك كلاه، دستكش و لباس باراني مناسب خواهيد داشت. اگر از عينك استفاده مي كنيد نياز به يك عينك اختصاصي نيز پيدا مي كنيد. خريد يك كلاه ايمني كه با DOT (وزارت راه و ترابري) و استاندارهاي ايمني فعلي بنياد Snell Memorial منطبق باشد واجب و ضروري است. پس از اينكه آموزش هاي لازم را ديديد و تجهيزات لازم را خريداري كرديد. مي توانيد موتورسواري را شروع كنيد.

در يك محيط امن و قابل كنترل به راحتي مي توانيد خود را با طبيعت و آنچه با آن مواجه هستيد رو به رو كنيد. ممكن است تصور نكنيد روزي گرفتار باران مي شويد ولي دير يا زود اين اتفاق مي افتد. پس بهتر است مهارت هاي لازم براي مواجهه با اين قبيل شرايط را نيز به دست آوريد.

موتورسيكلت را از چه كسي خريداري مي كنيد؟

آيا موتورسيكلت را ار يك فروشنده معتبر يا يك فرد معمولي خريداري مي كنيد؟ مقايسه عدد كيلومتر شمار با شرايط و ظاهر موتور همخواني دارد؟ بهتر است از فروشنده سوابق، رسيدهاي خدمات و ... را درخواست كنيد.

 • دقت كنيد روي بدنه موتور خراش يا زنگ زدگي وجود نداشته باشد.
 • به رنگ موتور توجه كنيد. رنگ پوسيده شده بيانگر اين است كه موتور در شرايط سختي بوده است.
 • به قطعات توجه كرده و قطعات جديدي كه جايگزين قطعات اصلي شده­اند را بررسي كنيد.
 • آينه ها، دستگيره ها، اهرم هاي ترمز و كلاچ را بررسي كنيد.
 • زنجير بايد تميز و محكم باشد.
 • ديسك هاي موتور بايد صاف و تميز و آبي باشند.
 • لاستيك ها را بررسي كنيد تا صاف و فرسوده نباشند.
 • موتور بايد به راحتي روشن شود. اگر از اگزوز دود آبي رنگ خارج شود نشانه ي خوب نيست پس مراقب باشيد.

انواع موتور سيكلت ها براي خريد كدام اند؟

بر اساس تعريف استاندارد ملي موتور سيكلت ها براي خريد در هفت دسته طبقه بندي شده اند، اما از نظر نوع كاربرد به دسته بندي هاي زير تقسيم شده اند:

 • موتور سيكلت هاي آفرود (اندرو، كراس، تريل و غيره)
 • اسكوتر ها
 • موتور سيكلت هاي مسافرتي
 • موتور سيكلت تفريحي مثل هارلي داويدسون
 • موتور سيكلت هاي چهار چرخ

علاقه مندان به موتور سيكلت ها در تمامي گروه هاي بالا از اين وسيله نقليه براي انجام كار هاي مختلفي استفاده مي كنند.

قيمت خريد موتور سيكلت

 

در بالا موارد مهمي ذكر شد هنگام خريد بايد آن ها را مورد توجه قرار دهيد. هنوز مشخص نيست اين وسيله نقليه تا چه حد زندگي شهر نشينان را تحت تاثير خود قرار دهد اما بايد اين نكته را دانست كه با رعايت قوانين قطعا براي خودمان و ديگران مشكل ساز و حادثه آفرين نخواهيم شد.

در اين مقاله سعي شد تمامي نكات لازم براي خريد موتور سيكلت مورد ارزيابي قرار گيرد و تمامي ابعاد مختلف آن را مورد بررسي قرار داديم. به نظر شما چه نكات ديگري وجود دارند كه بايد مشتريان هنگام خريد موتور مورد نظرشان به آن ها توجه كنند؟ بي صبرانه منتظر دريافت نظرات شما هستيم.

منبع


برچسب: بررسي نكات بسيار مهم خريد موتور سيكلت،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۰۱:۵۷ توسط:كتشتن موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :